Former and Current Judges, Associate Judge and Masters

Chronological Index of Judges of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
LUKIN, Lionel Oscar Judge 25 January 1934 - 31 October 1943
DETHRIDGE, George James Acting Judge 1 October 1935 - 30 November 1935
PIPER, Harold Bayard

Acting Judge

Acting Judge

Acting Judge

1 March 1939 - 30 November 1939

10 October 1942 - 31 October 1942

13 November 1942 - 31 October 1943

CLYNE, Sir Thomas Stuart Judge 25 November 1943 - 18 October 1945
SIMPSON, (Brigadier) William Ballantyne Judge 24 October 1945 - 30 April 1960
DUNPHY, Edward Arthur Additional Judge 1 October 1958 - 31 December 1982
MORGAN, Sir Edward James Ranembe Additional Judge 14 October 1958 - 31 May 1960
JOSKE, Sir Percy Ernest Additional Judge 4 June 1960 - 31 December 1977
EGGLESTON, Sir Richard Moulton Additional Judge 16 June 1960 - 1 July 1974
BRIDGE, Alan Bruce Keith Ian Additional Judge 9 July 1964 - 28 July 1966
SMITHERS, Sir Reginald Allfree

Judge

Additional Judge

22 June 1966 - 2 November 1966

18 December 1964 - 1986 (died in office)

KERR, Sir John Robert

Judge

Additional Judge

22 June 1966 - 2 November 1966

3 November 1966 - 22 May 1972

GIBBS, Sir Harry Talbot Additional Judge 20 July 1967 - 1 August 1970
FOX, Russell Walter

Judge

Chief Judge

7 August 1967 - 31 January 1977

1 February 1977 - 3 November 1977

SWEENEY, Charles Augustine Additional Judge 1 May 1969 - 1 July 1971
NIMMO, Sir John Angus Additional Judge 2 May 1969 - 26 March 1974
BLACKBURN, Sir Richard Arthur

Judge

Chief Judge

Chief Justice

28 May 1971 - 6 November 1977

7 November 1977 - 6 May 1982

7 May 1982 - 31 March 1985

CONNOR, Francis Xavier Lockington Judge 7 March 1972 - 17 March 1982
WOODWARD, Sir (Albert) Edward Additional Judge 25 February 1972 – 1990
FRANKI, Robert James Anning Additional Judge 25 May 1972 – 1986
SWEENEY, John Bernard Additional Judge 5 September 1974 - 7 May 1981
EVATT, Phillip George Additional Judge 6 September 1974 – (retired)
ST JOHN, Robert James Baldwin Additional Judge 9 April 1975 - 31 March 1985
NORTHROP, Raymond Moyle Additional Judge 23 March 1976 - 31 August 1998
BRENNAN, Sir (Francis) Gerard Additional Judge 22 July 1976 - 12 February 1981
McGREGOR, Douglas Gordon Patrick

Judge

Additional Judge

7 November 1977 - 7 December 1979

8 December 1979 - 15 June 1985

DAVIES, John Daryl Additional Judge 17 May 1978 - 20 December 1998
LOCKHART, John Stanley Additional Judge 17 January 1979 - 11 June 1999
KELLY, John Joseph Anthony Judge 10 March 1980 - 30 June 1990
SHEPPARD, Ian Fitzhardinge Additional Judge 20 March 1980 - 23 May 1997
MORLING, Trevor Rees Additional Judge 11 February 1981 – 1993
FITZGERALD, Gerald Edward Additional Judge 19 November 1981 - 30 June 1984
GALLOP, John Foster AM, RFD Judge 14 May 1982 - 31 July 2000
JENKINSON, Kenneth Joseph Additional Judge 26 May 1983 - 13 January 1997
BEAUMONT, Bryan Alan Additional Judge 3 June 1983 - 11 June 2002
WILCOX, Murray Rutledge Additional Judge 23 April 1983 - 30 September 2006
SPENDER, Jeffrey Ernest John Additional Judge 23 April 1983 – 19 July 2010
PINCUS, Cecil William Additional Judge 23 April 1985 - 16 December 1991 (resigned)
MILES, Jeffrey Allan AO Chief Justice 17 June 1985 - 30 September 2002
HIGGINS, Terence John AO Judge 2 July 1990 - 30 January 2003
  Chief Justice 31 January 2003 - 13 September 2013
FOSTER, Michael Leader Additional Judge 25 November 1987 - 27 November 1998
RYAN, Donnell Michael Additional Judge 27 April 1989 – 2 June 2011
von DOUSSA, John William Additional Judge 27 April 1989 - 6 June 2003
BEAZLEY, Margaret Additional Judge 22 June 1994 - 26 April 1996
WHITLAM, Antony Philip Additional Judge 7 April 1995 - 30 April 2005
Carruthers, Kenneth John Acting Judge 1 May 1995 - 22 December 1995
HOGAN, Alan Eugene Acting Judge 8 July 1996 - 13 December 1996
EINFELD, Marcus Richard Additional Judge 12 August 1996 - 16 April2001
MADGWICK, Rodney Neville Additional Judge 12 August 1996 - 21 April 2008
COOPER, Richard Ellard Additional Judge 1 October 1996 - 14 March 2005
CRISPIN, Kenneth John

Acting Judge

Judge

24 July 1997 - 29 September 1997

29 September 1997 - 10 October 2007

GRAY, Malcolm Forgan RFD

Judge

President Court of Appeal

12 October 2000 - 29 July 2011

21 December 2007 - 29 July 2011

GYLES, Roger Vincent AO Additional Judge 12 February 2001 - 22 August 2008
MILES, Jeffrey Allan AO Acting Judge 1 October 2002 - 31 December 2005
CONNOLLY, Terence Judge 31 January 2003 - 25 September 2007 (died in office)
WEINBERG, Mark Samuel Additional Judge 17 February 2003 - 18 July 2008
FRENCH, Robert Shenton Additional Judge November 2003 - 1 September 2008
HILL, Donald Graham Additional Judge November 2003 - 24 August 2005
MOORE, Michael Francis Additional Judge November 2003 – current
TAMBERLIN, Brian John Additional Judge November 2003 - 29 March 2009
MARSHALL, Shane Raymond Additional Judge November 2003 – 16 September 2013
NORTH, Anthony Max Additional Judge November 2003 – 7 September 2018
STONE, Margaret Ackary Additional Judge November 2003 – 22 March 2012
ALLSOP, James Leslie Bain Additional Judge November 2003 - 7 April 2008
SELWAY, Bradley Maxwell Additional Judge November 2003 - 11 April 2005
BENNETT, Annabelle Claire AO Additional Judge November 2003 – 23 March 2016
LANDER, Bruce Thomas Additional Judge November 2003 – 31 August 2013
DOWSETT, John Alfred AM Additional Judge 3 August 2004 – 26 April 2018
COWDROY, Dennis Antill OAM Additional Judge March 2007 – 15 March 2014
GRAHAM, Peter Ross Additional Judge March 2007 – 6 September 2010
EDMONDS, Richard Francis Additional Judge March 2007 – 10 February 2016
RARES, Steven David Additional Judge March 2007 – current
BESANKO, Anthony James Additional Judge March 2007 – current
REFSHAUGE, Richard Judge 1 February 2008 – 11 May 2017
PENFOLD, Hilary Ruth Judge 1 February 2008 – 23 March 2018
MANSFIELD, John Ronald AM Additional Judge 11 September 2008 – 24 August 2016
BUCHANAN, Robert John Additional Judge 11 September 2008 – 9 September 2016
FOSTER, Lindsay Graeme Additional Judge 11 November 2009 - current
JAGOT, Jayne Margaret Additional Judge 11 November 2009 - current
NIELD, John Roscoe Acting Judge 26 July 2010 - 2011
MATHEWS, Jane Hamilton Acting Judge 26 July 2010 - 2011
TEAGUE, Bernard AO Acting Judge 1 September 2010 - 2011
KATZMANN, Anna Judith  Additional Judge  17 September 2010 - current 
BURNS, Dominic John Judge 1 August 2011 - current
SIDIS, Margaret Acting Judge 9 April 2012 - 11 May 2014
GILMOUR, John Additional Judge 6 July 2012 - 23 March 2018
MURRELL, Helen Gay  Chief Justice 28 October 2013 -
WIGNEY, Michael Andrew Additional Judge 9 December 2013 - current
PERRY, Melissa Anne Additional Judge 14 May 2014 - current
ASHFORD, Linda Acting Judge 1 July 2014 - current
WALMSLEY, Stephen Acting Judge 1 July 2014 - current
COWDROY, Dennis OAM Acting Judge 1 July 2014 - 30 June 2016
ROBINSON, David Acting Judge 1 July 2014 - current
WHEALY, Anthony Acting Judge December 2014 - 15 December 2015
ASHLEY, David Acting Judge 20 July 2015 - 19 July 2016
NIELD, John Roscoe Acting Judge 29 July 2015 - 28 January 2016
ELKAIM, Michael Judge 4 July 2016 - current
COLLIER, Berna Joan Additional Judge 3 May 2016 - current
BROMWICH, Robert James Additional Judge 5 September 2016 - current
MOSSOP, David Judge 13 February 2017 - current
KELLAM, Murray AO Acting Judge 8 March 2017 - 19 March 2020
CHARLESWORTH, Natalie Additional Judge 14 November 2017 - current
LOUKAS-KARLSSON, Chrissa  Judge 26 March 2018 - current
CROWE, Robert Acting Judge 1 June 2019 - 31 May 2020
BERMAN, Peter Acting Judge 1 June 2019 - current
BALLA, Audrey Acting Judge 1 June 2019 - current
BANKS-SMITH, KatrinaAdditional Judge22 August 2019 - current
Associate Judge of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
 
MOSSOP, David

21 April 2015 - 12 February 2017

MCWILLIAM, Verity 26 June 2017 - current
Chronological Index of the Masters of the Supreme Court of the Australian Capital Territory
HOGAN, Alan                                  20 December 1989 - 4 January 1996
CONNOLLY, Terence                                  19 February 1996 - 30 December 2003
HARPER, David Clement Darold OAM                                    7 April 2003 - 21 May 2013
MOSSOP, David                                   22 May 2013 - 20 April 2015 (Title change)